Dy filma shqiptarë konkurojnë për “E.N Film Festival”

Janë premierat e filmave “Lulet plastike” të Ylljet Alicka si dhe filmi “Brava” I Bujar Alimanit& Erand Sojli që do të shfaqen në Hagë.

Dy filma shqiptarë po konkurojnë në Eastern Neighbours Film Festival në Holandë. Lajmi bëhet i ditur nga Drejtoresha e re e Arkivave, Iris Elezi. Janë premierat e filmave “Lulet plastike” të Ylljet Alicka si dhe filmi “Brava” I Bujar Alimanit& Erand Sojli që do të shfaqen në Hagë.

Filmi “Lulet plastike” që mban firmën e Alickës si autor e regjisor tregon historinë e jetës nën vetmi të një çifti të moshuar nga fshati që vijnë në Tiranë me entuziazëm në një dasmë ku janë të ftuar, dhe nga kënaqësia e madhe që do të jenë në këtë dasëm dhe do të shoqërojnë krushqit përballen me vetminë e të qënurit në një komunitet ndryshe. Por nga ky mënjanim, krahas kësaj ndjesie vetmie fillon dhe rizbulimi i njëri-tjetrit.

Filmi është bazuar në tregimin “Çifti” shkruar nga Alicka. Ky film ka rikthyer në ekran aktorin e njohur Robert Ndrenika si dhe aktorët Zana Prifti, Gent Hazizi apo Elia Zaharia. Kjo është hera e dytë që Alicka bashkëpunon me Ndrenikën pas filmit “Parrullat”, apo “Kronikë provinciale”.

  Era Istrefi bëhet ‘100 % shqiptare’

Ndërsa filmi “Brava” me regji të Bujar Alimanit dhe Erand Sojli na çon në problemet e trazirave të reja që po përballet njerëzimi. Në qendër të filmit është Ariani, një 40 vjeçar shqiptar që shkon për të marrë sendet personale të djalit të tij, Denis, i cili ka humbur jetën në një atentat terrorist.

Ky film trajton një temë që më parë nuk është trajtuar në kinematografinë shqiptare,frymëzuar nga ngjarjet që po ndodhin përreth me fluksin e madh të refugjateve sirianë, që ikin nga lufta në vendin e tyre e drejtohen për nga Europa. I ftuar special në Eastern Neighbours Film Festival është dhe regjisori nga Kosova Dren Zherka, i cili do të prezantojë filmin Eho.